Jakou má pro vás cenu lidský život? Tuto otázku mohou považovat mnozí z vás za zcela bezpředmětnou, vždyť život je to nejcennější, co máme. Ačkoli je tato reakce většiny lidí zcela logická, nelogické je pak jejich počínání, s nímž vysloveně svůj život posouvají až na konec seznamu priorit, kterým věnují pozornost. Kupříkladu namísto zdravé výživy konzumují fastfood, ačkoli ví, že není nejzdravější, kouří, ačkoli je prokázáno, že kouření je zabiják, a mohli bychom ve výčtu těchto paradoxů pokračovat. Na jeden bychom však neradi zapomněli, a sice prověřování stavu elektroinstalace.
Cena revize elektroinstalace nikdy nedosahuje takových hodnot, abychom si ji nemohli dovolit. Revidovat elektrické vodiče, zásuvky a vypínače, rozvaděč s jističi a elektrické spotřebiče se sice může zdát zbytečné, ale praxe poukazuje na to, že prevence má v tomto případě smysl. Co by se kupříkladu mohlo přihodit vám nebo vašim dětem, rodičům či prarodičům v domácnosti, která je relativně bezpečná?
Zásuvky, vypínače svítidla – každá elektrická zásuvka, vypínač a svítidlo obsahují plastový, skleněný či keramický kryt z nevodivého materiálu, který od nás izoluje elektrický proud. Jakmile se kryt poškodí a obnaží, jsme v přímém ohrožení života. Není to legrace a revizní elektrikáři odhalují i takové případy zcela nevyhovujících elektrických prvků a zařízení s poškozenými nebo uvolněnými kryty.
Přívodní a prodlužovací šňůry – uvědomte si, že každá šňůra od spotřebiče, nebo šňůra prodlužovací, jsou skutečným prodloužením elektrického rozvodu ve zdi, a pokud je šňůra mechanicky poškozena, je to v zásadě to samé, jako u poškozených krytů zásuvek, vypínačů a svítidel. Tehdy pak postačí opravdu málo, jen slabý dotek elektrického vodiče, a může to být vaše poslední činnost. Nebezpečné je to i tam, kde se šňůr můžeme dotýkat bosou nohou, například pod psacím stolem, v ložnici či v obýváku.