Financování vlastního bydlení nebo životních snů a plánů rozhodně nepatří mezi ty nejlevnější. Pokud i vy si chcete splnit některý z podobných snů, s největší pravděpodobností se neobejdete bez pomoci bankovního nebo nebankovního poskytovatele úvěrů. Pojďme si společně představit dva základní úvěrové produkty, kterým propadá stále větší procento Čechů.
Hypoteční úvěr na bydlení
Zkrátka klasická hypotéka, která je v současné době produktem většiny bank. Jedná se o účelový úvěr a je proto zapotřebí veškeré poklady s čerpáním úvěru pravidelně dokládat bance. Hypoteční úvěry na bydlení je možné použít na financování nemovitosti – koupi, výstavbu, rekonstrukci. Povětšinou je to jediné, na co lze peníze z tohoto typu úvěru čerpat. I když je hypotéka na bydlení okleštěna celou řadou nařízení a složitého papírování, nabízí jednu z nejvýhodnějších úrokových sazeb na trhu. Ta se v současné době pohybuje něco málo pře 1,5%. Tato nízkou úrokovou sazbou však bude nejspíše zapotřebí pojistit proti neschopnosti splácení, úmrtí, finančnímu úpadku atd.
U hypotečního úvěru na bydlení je navíc zapotřebí ručit nemovitostí, což s sebou přináší celou řadu rizik, na které je zapotřebí se připravit. V případě, kdy dlužník není schopen plnohodnotně splácet, může banka bez dalších okolků přistoupit k zabavení a prodeji zastavěné nemovitosti.
Americká hypotéka
Můžeme jí najít u řady bankovních i nebankovních poskytovatelů, mnohdy i pod jiným názvem – hypotéka pro podnikatele Nebankovnihypoteky, bez doložení příjmů, neúčelová hypotéka atd. Peníze, na rozdíl od předchozí varianty hypotečního úvěru, je možné čerpat dle svého uvážení. I díky její benevolentnosti však počítejte s vyšší úrokovou sazbou. Ta se v současné době pohybuje kolem 3%. Což je stále méně než u dlouhodobých spotřebitelských úvěrů.