Twitterem jeho tvůrci zamýšleli krátkou textovou zprávu, malinký blog, jehož délka nepřesáhne 280 znaků. Tweet znamená v překladu něco jako ptačí prozpěvování, cvrlikání. Proto také ono ptačí logo.
Příspěvky ve formě tweetů mohou vidět buď všichni uživatelé Twitteru, což je nastaveno jako „default – výchozí volba“. Pochopitelně lze nastavení změnit a okruh povolených uživatelů omezit na požadovaný počet. Tweety se dalším účastníkům zasílají prostřednictvím SMS zpráv, samotné zřízení účtu je na této službě zdarma, odesílání zpráv charakteru SMS je ovšem zpoplatněno sazbou příslušného mobilního operátora.
Twitter je v provozu již od roku 2006
Tento komunikační prostředek také umožňuje využívat dalších aplikací, je zde k dispozici rozhraní API pro tvorbu dalších zdrojů, které umožňují pohyb SMS zpráv. Někdy se Twitteru přezdívá „esemeskový Internet“.
Twitter spatřil poprvé světlo světa v roce 2006, jeho vlastníkem a zakladatelem v jedné osobě je jistý Jack Dorsey. Statistika uvádí, že v za dobu pětiletého trvání (koncem roku 2011) užívalo Twitter aktivně zhruba dvě stovky milionů lidí z celého světa. V roce 2018 oslaví Twitter dvanáct let svého trvání, resp. teprve šest let od doby, kdy byla na trh uvedena verze v českém jazyce. Nejprve jako tzv. beta verze, dnes už je tento produkt samozřejmě plně funkční (nejen) v češtině.
Oblíbil si jej i americký prezident
Twitter mimochodem využívá i současný americký prezident, zhruba od března roku 2009. A chrlí tweety docela velkoryse, za devět let jich vytvořil více než 35 tisíc, vyjadřuje jimi své názory na politické dění a komentuje i další oblasti života. Donald Trump se tím docela odlišuje od svých předchůdců v prezidentském úřadě.
Twitter na svou obranu využívá i blokační mechanismy. Ačkoliv přímo nezakazuje používání robotů, tedy automatických programů na odesílání tweetů, platí tu jistá omezení, robot totiž nesmí překročit určité hranice. Jde zejména o manipulování s lidmi ve smyslu vnucování různorodých názorů a o další obdobné nebezpečné působení po síti.