Rádi vám poradíme s tím, jak takový bylinkový záhon na zahradě založit. Není to nic složitého a zvládne to i začínající zahrádkář. Bylinkám se na něm bude jistě dařit. Voňavé zelené pomocníky do kuchyně budete mít po ruce po celou sezónu a můžete i nějaké nasušit na zimu. Vaše pokrmy tak mohou být neodolatelné po celý rok!
Dobrý plán
Než se pustíte do práce, nastudujte si něco o bylinkách, které zamýšlíte pěstovat. Taky je dobré si nakreslit, jak by měl budoucí záhonek vypadat, kde budou jednotlivé druhy umístěny.
Umístění
Většina bylinek není na pěstování příliš náročná. Musíte ale pro ně vybrat vhodné sousedy. Je potřeba zajisti, aby si vzájemně nestínily. Do zadní části záhonu umístěte ty druhy, co rostou do výšky (např. máta nebo libeček). V popředí nasázejte rostliny menší (např. tymián). Při sázení myslete na to, že některé bylinky rostou rychleji. Zvláště, když se jim v půdě dobře daří. Pak mohou utlačovat své pomalejší sousedky. Typickým příkladem jsou máta či meduňka. Takovému roztahování lze předejít tím, že je zasadíte do záhonku v květináči. Jejich kořeny se nebudou rozrůstat příliš a utlačovat ostatní. Bylinkový záhonek lze vytvořit také na staré zídce nebo do něj zakomponovat větší kameny. Těmi lze záhonek olemovat nebo z nich vytvářet nášlapné plochy u záhonu většího. Kameny působí nejen velice dekorativně, ale též zadržují teplo, což bylinky mají rády.
Sluníčko a bezvětří
Většina bylinek má ráda bezvětří a hlavně dostatek slunce. Tomu určitě podřiďte výběr stanoviště. Jestliže fouká příliš po celém pozemku, můžete bylinkovému záhonku vytvořit větrnou clonu. Vytvořte kolem záhonku plůtek ze dřeva nebo na návětrné straně zasaďte vyšší keříky. Ale ať bylinkám neuberou sluníčko!
Pozor na nezvané hosty
Bylinky bohužel nechutnají jen vám, ale taky je rádi ochutnají například slimáci. A ti toho dovedou spořádat (i aromatickou bazalku nebo mátu). Jejich útok se dá odvrátit, když k bylinkám zasadíte květiny, které jim nevoní. Spolehlivé jsou v tomto směru třeba afrikány.